Ceļojumu meklētājs
Ceļojuma datums
Valsts
Ceļojuma veids
Tez Tour meklētājs Nova tour meklētājs Alida tour meklētājs Mouzenidis_logo.pngMSCC logo.png
Mācības ārzemēs
Pieteikties jaunumiem

Padomi

                 Kas jāzin ceļotājiem pirms
                       došanās uz GRUZIJU

Vērtīgi padomi - lētas aviobiļetes - vislabākie maršruti


 Gruzija ir valsts, uz kuru ir jābrauc TADAG un TULĪT, kamēr dabas skaistums un tās unikalitāte ir pirmatnēja, un  kamēr vēl nav veikts „eiroremonts”, lai izbaudītu neparasto komplektu, kur mijas „padomju laika elementi” ar  elegantu itāļu šarmu un gruzīnu autentiskumu. Tieši rudens ir īstais laiks, lai apceļotu Gruziju,
kad galdi lūzt no augļu  un dārzeņu pārbagātības, kad varēsiet pieēsties sulīgas vīnogas, nogaršot jaunās ražas vīnu, izbaudīt gruzīnu  viesmīlību un smelties saules un dabas enerģiju.

 Esiet gatavi, ka Gruzijā jūs saskarsieties ar pavisam citu mentalitāti, neizmērojamu sirsnību un viesmīlību.  Ziemeļniekiem raksturīgā atturība tiek izkausēta, sastopoties ar pilnīgi svešu cilvēku sirsnības izpausmēm.  Ieteikums – runājiet ar vietējiem un gūstiet baudu no tā! Sazināšanās valodas – krievu, angļu, vācu vai ļoti  veiksmīgi var tikt galā arī ar smaidu un zīmju valodu.

Gruzija.jpg
NODERĪGA INFORMĀCIJA PAR GRUZIJU:
1. Gruzijā visur darbojas privātie kontakti. Katram gruzīnam, šķiet, ir kāds radinieks, kas izīrē naktsmājas, vēl kāds radinieks, kas ir taksists un vēl kāds cits, kam pieder restorāns. Galvenais sāciet runāt!

Tomēr, ja naktsmājas ir sarunātas, tad labāk nesakiet kur. Jo tad uzzināsiet, ka saimnieks ir vai nu devies uz pilsētu vai precās, vai vienkārši nevarēs jūs pieņemt, bet izpalīdzīgajam jaunajam paziņam kā reiz ir zināma jauka istabiņa, ko jums varētu izīrēt cerētajā galamērķī. Un jūsu iepriekš sarunātais saimnieks paliks ar garu degunu. Arī pārvilināšana uz citu taksi ir sastopama lieta.

2. Noteikti iegriezieties pilsētās zeltlietu un pārtikas tirgos. Pat ja neplānojat neko iegādāties, šeit var piedzīvot īstu austrumzemes atmosfēru - kņadu, rosību, tradicionālas un ekskluzīvas preces, draudzīgus tirgotājus. Pārtikas tirgus smaržu un garšvielu daudzveidība vien ir ko vērta.

3. Ņemiet vērā, ka Gruzijā lielveikalu ir maz un tie ir dārgāki nekā mazās bodītes un veikaliņi. Pretēji kā ierasts citur pasaulē, Gruzijā supermārketos cenas ir par 5%-10% augstākas nekā mazajos ģimenes veikaliņos. Taču galvenā iepirkšanās vieta ir tirgus, kur var iegādāties praktiski visu!

4. Tirgū gruzīniem patīk kaulēties, atļaujiet viņiem šo prieku! Iesaistieties šajā spēlē un gūsiet patīkamas emocijas. Taču veikalos kaulēties nav pieņemts.

5. Naudas maiņas punktā, pērkot Gruzijas lari (1 EUR = 2,30 GEL, 1 USD = 1,70 GEL), ieteicams palūgt naudu pēc iespējas sīkākās monētās - tas tādēļ, ka lielākas naudaszīmes tirgotājiem bieži ir grūtības izmainīt. Ceļojumā noderēs arī maza nomināla dolāru banknotes, dolārus daudzās vietās labprāt pieņem.

6. Vienmēr ir jābūt līdzi skaidrai naudai, jo Gruzijā   norēķināties ar bankas karti var tikai lielveikalā vai smalkā restorānā.

7. Gruzīnu virtuve ir viena no svarīgākajām nacionālas kultūras sastāvdaļām. Gruzijā var droši iet ēst pašā necilākajā kafejnīcā.

8. Maltīte, kas rīkota par godu viesim, Gruzijā ir dzīres, un tās neaizstājam sastāvdaļa ir tostu teikšana. Kā jau īstās dzīres tiek izvēlēts dzīru vadītājs jeb tamada. Tamadam ir jāuzsauc tosti, jājokojas, jāraisa pie galda sarunas un jārūpējas, lai nevienam pie galda nebūtu garlaicīgi. Tamada ir tas, kurš organizē notiekošo pie galda un bez tamadas atļaujas viesi nevar aiziet pat uz tualeti. Mielasts nav iedomājams bez dziesmām. Pie galda nedrīkst runāt rupjības.

9. Ir ļoti nepieklājīgi tosta laikā dzert alu. To var uzskatīt pat par apvainojumu un necieņas izrādīšanu. Īstais tostu dzēriens ir vīns, bet mūsdienās tiek dzerti arī stiprie dzērieni.


10. Tūristiem Gruzijā jāzina vietējā paraža, ka šķīvi tukšu izēd tikai nabagi vai rīmas, bet saimnieks jūtas lepns, ja pēc maltītes uz ciemiņa šķīvja ir palicis kāds neapēsts kumoss. Tas nozīmē, ka viņš viesus pamielojis godam!

11. Pie galda pirmo apkalpo vīrieti. Tūrisma pilsētās jau manāmas atkāpes no šīs tradīcijas un ēstuvēs pirmā ēdienu var pasūtīt arī sieviete.

12. Gruzīni ir ļoti ticīgi. Dievnami ir praktiski visur un tos apmeklējot vīriešiem jāvalkā garās bikses, sievietēm svārki pāri celim, apsegta galva un pleci.

13. Gruzīni ārkārtīgi ciena savus vecākus, vecvecākus un citus padzīvojošus ļaudis - viņiem vienmēr tiek veltīti pirmie tosti un tiek pataupītas labākās vietas pie galda.

14. Lai arī Gruzijā nav īpašas galda uzvedības etiķetes, pāris lietas būtu jāņem vērā. Pirmkārt, nedrīkst pārtraukt tamadu - galda runātāju un tostu saucēju. Otrkārt, vēlams reaģēt uz namatēva laipnībām. Treškārt, jācenšas darīt kā visi - piemēram, zaļumus un maizi no kopējā trauka ņemt ar rokām (ar maizes šķēli parasti arī tiek organizēta kārtība šķīvī - uzslaucīta mērce, pieturēts prombēgošs kumoss).

15. Melnā jūra ir gleznaina, dzidra un silta - ideāla peldēšanai. Tomēr tiem, kas pieraduši Baltijas jūrā brist kilometriem tālu, jāatceras, ka Melnā jūra strauji kļūst dziļa.

20. Pastāvīgi elektrības pārtraukumi itin bieži vērojami visā Gruzijas teritorijā. Ja pirmās dienas šāda spēja satumšana var nobiedēt, tad vēlāk pie negaidītības ne vien pierod, bet pat iemācās izbaudīt apstādināto mirkli.

21. Par pieklājīgu dzeramnaudu Gruzijā pieņemts uzskatīt 5% no rēķina summas, taču smalkākos restorānos, ja vien maksa par apkalpošanu jau nav iekļauta rēķinā, vajadzētu atstāt 10% no summas.

22. Dodoties uz Gruziju ir jāņem līdzi gan peldkostīms, lai izbaudītu peldi Melnajā jūrā, gan arī silta jaka vai džemperis, jo tas noderēs kalnu rajonos. Protams, neaizmirstiet arī ērtus apavus.

23. Kā arī paņemiet līdzi arī kādu dāvaniņu no Latvijas. Gan jau kāds viesmīlīgs gruzīns to būs nopelnījis.

24. Jāņem līdzi LR pilsoņa pase, kas izdota pēc 30.06.2002., un ir derīga vismaz 6 mēnešus pēc atgriešanās datuma, ID karte neder!


Kā arī, lūdzu, ņemiet vērā, ka 2010.gada 1.novembra ceļošanai ārpus Šengenas zonas nav derīgas pases, kas tika izsniegtas ar derīguma termiņu uz 50 gadiem.